ظرفیت کمپرسورها

 

ظرفیت کمپرسورها

دسته بندی کمپرسورها از نظر ظرفیت

-         ظرفیت  کمپرسورها را بر اساس فوت مکعب در دقیقه CF/M یا با مکعب در ساعت CF/H  یا متر مکعب در ساعت اندازه می گیرند

 

مقدمه :

ظرفیت کمپرسورها و دسته بندی  آن ها بستگی به نوع کمپرسوری دارد که مورد بحث است مثلا اگر کمپرسور تبرید ( خنک کننده ) باشد معمولا ظرفیت ان را بر اساس تن محاسبه می کنند یا اگر کمپرسور هوا باشد با واحدهای فوت مکعب در دقیقه CF/M یا با مکعب در ساعت CF/H  یا متر مکعب در ساعت اندازه می گیری  می شود . مثلا کمپرسور گاز نیروگاه برق UT در واحد آب نیرو در BIPC ظرفیت اش یک میلیون و 60 هزار متر مکعب در ساعت است که می تواند هوای مورد نیاز یک توربیتن گاز 85 مگاواتی  تامین کند .

کمپرسورهای هوای فشرده هم که برای راه تولیدهوای فشرده جهت ابزارهای بادی _ جک همر jack hammer  و آچارهای بادی و دریل های بادی و رنگ آمیزی و سند بلاست sand blast  مورد استفاده است هستند  را با همین  فوت مکعب در دقیقه اندازه گیری می کنند .

 

 

ظرفیت کمپرسور هوا را با استفاده از میزان هوای آزاد ( در سطح دریا ) که کمپرسور می تواند در یک فشار معین معمولا 100 psi/min و تحت دمای 68 فارنهایت و رطوبت نسبی 38% از خود عبور دهد می سنجند .

این ظرفیت را بر اساس فوت مکعب در دقیقه) cubic feet perminute  (cfm  , محاسبه می کنند  و معمولا جزء مشخصت اصلی کمپرسور است . تعداد ابزار پنیوماتیکی که می توانند همزمان با این کمپرسور هوا کار کنند بستگی به مقدار هوایی دارد که این ابزار ها نیاز دارند ( مثلا جک همر و یا ابزارهای بادی مثل آچارهای بادی )  مثلا یک دریل 55 پوند مخصوص صخره نیاز به 95 فوت مکعب در دقیقه هوای با فاشر 80 پی اس آی دارد .

و کمپرسوری که 210 فوت معکب در دقیقه هوا  تولید می کند برای راه اندازی دو تا از این دریل های بادی مناسب است چون وقتی دو دریل به هم کار می کنند تنها به 190 فوت مکعب در دقیقه هوا نیاز دارند

COMPRESSOR  CAPACITYThe capacity of an air compressor is determined bythe amount of free air (at sea level) that it can compressto a specified pressure, usually 100 psi per minute, underthe conditions of 68°F and a relative humidity of 38percent. This capacity is expressed in cubic feet perminute  (cfm)  and  is  usually  included  in  thenomenclature  of  the  compressor.The number of pneumatic tools that can be operatedat one time from an air compressor depends on the airrequirements of each tool; for example, a 55-pound classrock drill requires 95 cfm of air at 80 psi. A 210-cfmcompressor can supply air to operate two of the drills,because  their  combined  requirements  is  190  cfm.

............ترجمه از محمد توکلی 22 فرودین ماه 1394 – بانک ماشین  آلات

منابع :

http://enginemechanics.tpub.com/14081/css/14081_390.htm

 

/ 1 نظر / 407 بازدید
سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]