شیرهای تنفسی

 

Breather Valves

شیرهای تنفسی

مقدمه :

در بین طیف گسترده ای از شیرهایی که درصنعت مورد استفاده است شایدیکی از گمنام ترین آنها همین شیرهای تنفسی باشند که در واقع نوعی شیر ایمنی معکوس هستند که بیشتر برای جلوگیری از بروز خلاء در داخل مخازن بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند( هر چند ممکن است بصورت شیر فشار شکن هم باشند ) و چون این شیرها بر روی مخازن بزرگ و در ارتفاع نصب می شوند و چندان دچار خرابی هم نمی شوند . تعمیرکاران زیاد با آنها سر و کار ندارند .

اما همین شیرهای ساده بسیار نقش مهمی دارند چون ای بسا اگر نباشند و مخزن دچار خلاء شود (مثلا بخاطر خالی شدن سیال آن و چون مخزن نشت بندی شده است ) فشار هوای اتمسفر می تواند باعث مچاله شدن مخزن با آن حجم بزرگ و ورق ضخیم شود .

در اینجا نگاهی به طرز کار و انواع این شیرها انداخته ایم .

شیرهای تنفسی که از آنها با نام " شیرهای فشار شکن " Pressure Relief Valves هم یاد می شود برای جلوگیری از فشار بیش از اندازه یا خلایی که در مخازن و محفظه های  کاملا نشت بندی شده پدید می آید بکار می روند .

انواع شیر های تنفسی برای جلوگیری از وارد شدن  گرد و خاک  و آب و شن و ماسه به داخل مخازن طراحی شده اند . این شیر های تنفسی با استفاده از استانداردهای SAE AS27166 (replaces cancelled MIL-V-27166). ساخته شده اند و از جمله آنها انواع :

·         شیر های فشار شکن یک طرفه = One-Way Pressure Relief Valves

·         شیرهای پر کننده = Filler Valves

·         با مهره های پوشش داده شده = RFI/EMI Shielded Nut Assemblies

·         درپوش های تخلیه = Drain Plugs

که از طریق فلنج  نصب می شوند = Mounting Flanges. و کاملا ضد آب هستند Immersion Proof Breathers

همه این شیرهای تنفسی به همراه مهره و واشر و گسکت مربوطه ارسال می شوند . برخی از این شیرها دارای رزوه هستند و برخی نیز با استفاده از فلنج بر روی مخازن نصب می شوند .

 

.......... ترجمه و مقدمه ازمحمد توکلی – 2 اردیبشهت ماه 1388 – اروند

منبع :

http://www.agmcontainer.com/breather_valve/

http://www.arenal.net/montana-de-fuego/jacuzzi.jpg

/ 0 نظر / 20 بازدید