کاربردهای روغن ضد زنگ زدگی

Sunday, March 18, 2007

 

RUST PREVENTIVE OILS

کاربردهای روغن ضد زنگ زدگی

 

مقدمه :

استفاده از روغن های جلوگیری کننده از زنگ زدگی , روش بسیار مناسب و کم هزینه ای برای حفظ و نگهداری تجهیزات و دستگاههای گران قیمت و حساسی است که لازم است به هنگام حمل و نقل و انبار کردن مورد محافظت قرار بگیرند .

بطور مثال ما دراینجا در پتروشیمی بندرامام تعداد انبوهی از انواع روتورهای و شفت های گران قیمت داریم که مربوط با انواع توربین های  گاز و بخار و کمپرسورها ی هوا و کمپرسورهای گاز مورد استفاده در فرآیند است . همچنین تعداد بیشماری پمپ و دمنده (بلوور ) و ماشین های دوار نظیر آن وجود دارند که دارای قطعات حساس هستند که نباید دچار زنگ ضدگی یا خوردگی شوند  در این میان اما قسمت ژورنال این محور ها ذو شفت ها و روتورها از حساسیت خاصی برخوردار است چون محلی است که در داخل یاتاقان قرار می گیرد و به همین جهت باید کاملا صاف و صیقلی و عاری از هرگونه زنگ زدگی باشد چون خلاصی clearance  یاتاقان خیلی کم است و اگر زنگ زدکی وجود داشته باشد یا محل را سنباده بزنیم این فاصله که در حد صدم میلی متر است تغییر می کند و می تواند کل یک محور و روتور ارزشمند و گران قیمت را که نقش حساسی در پروسس بازی می کند از کار بیندازد .

اما در کنار روشهای مختلفی که برای نگهداری اینگونه محورهای توصیه می شود یکی هم روش نگهداری آنها با استفاده از روغن ضد زنگ است تا از  خوردگی و زنگ زدگی آنها ممانعت بعمل آید . مثلا رسم بر این است که روتورهای  توربین بخار را بطور عمودی نگه می دارند  چون اگر این روتورها به مدت طولانی بصورت افقی نگه داری شوند امکان دفرمه شدن و تغییر شکل رتور وجود دارد و اصطلاحا می گویند روتور شکم انداخته است . کاری که هنگام از سرویس خارج شدن توربین های گاز و بخار هم انجام می دهند و بعد از اینکه توربین خامش شد با استفاده از چرخ دنده ای که با یک موتور الکتریکی می چرخد و مجموعه را turning gear  می نامند برای مدتی با دور آرامئ چرخانده می شود تا بتدریج رتور خنک شود و تاب بر ندارد .

اما روغن های محافظ در برابر زنگ زدگی به شکل های مختلف وجود دارند یک نوع قدیمی آنئ که اتفاقا در شرکت ما هم مورد استفاده قرار می گرفت ظاهری شبیه قیر داشت و آن را بصورت اسپری یا با برس بر روی روتورهای توربین بخار مورد استفاده قرار می دادیم . بعد از چند ساعت این مایع پاشیده شده بصورت لایه ای نازک بر روی روتور خشک می شود و فیلمی محافظ را بر روی قسمت هایی مختلف روتور تشکیل می دهد که زا زنگ زدگی و خوردگی آن جلوگیری می کند .

به هنگام نصب روتور بر روی توربین این لایه را براحتی پاک می کنند .

این روشی ساده و کم هزینه برای نگهداری روتور در انبار و یا به هنگامی است که توربین بخار یا گاز را مورد تعمیرات اساسی قرار می دهند  

مطلب زیر اشاره کوتاهی به همین موضوع دارد و همینکه بهانه ای شد ه است برای طرح این مطلب کافی است .

 

این نوع روغنها به هنگام بصورت اسپری پاشیده شوند یا برس مالیده شوند یا اگر بصورت عوطه رو دراین روغن قرار گیرند ,  باعث شکل گیری یک لایه نازک و نرم بر روی سطح فلز می شوند و انجام این کار برای محافظت قطعات و تجهیزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی هنگامیکه قرار است این تجهیزات بصورت موقت در محوطه های باز  یا بسته نگهداری شوند  توصیه می شود . استفاده از این روغن ها بخصوص برای محافظت ورقه های پولادی به هنگام حمل و نقل و انبار کردن بسیار مناسب است . لایه روغن مزبور را می توان به راحتی و با کمک حلال های نفتی  از سطح فلزات مزبور پاک کرد .

عملکرد روغن ضد زنگ : محافظ خوبی در برابر زندگ زدگی در محیط ها باز و بسته است .

سودمندی ها آن : به آسانی قابل برداشته شدن است .

 

 

 

....................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 27اسفندماه 1385 – ماهشهر – bipc

 

منبع :

 

http://www.apar.com/specialityoils/rustpreventive.htm

 

/ 1 نظر / 55 بازدید
فرهاد

سلام خيلی عاليه موفق باشی