جوشکاری تیگ – میگ = جوش آرگون

 

Sunday, June 22, 2008

 

Gas tungsten arc welding (GTAW)TIG tungsten inert gas =

جوشکاری تیگ – میگ = جوش آرگون

 

 

مقدمه :

 

جوش کاری میگ و تیگ که با همین نام اختصاری TIG و MIG مورد استفاده قرار می گیرد در ایران و در بین استادکاران به جوشکاری آرگون یا جوش کد معروف است و این بدان دلیل است که در این روش از گاز خنثی آرگون برای پوشش دادن به منطقه جوش و حفاظت چله جوش از تماس مسقیم با هوا استفاده می شود در واقع گاز آزگون باعث ایزوله شدن محیط جوش از اتمسفر می گردد و بدین ترتیب امکان ایجاد حفره های ریز در جوش از بین می رود و جوشی با کیفیت خیلی بالا پدید می آید مثلا در جوشکاری های حساس مورد استفاده در قطعات هواپیما و توربین گاز و بخار و ماشینهای دوار ازکه منطقه جوش تحت شرایط دشوار قرار می گیرد این روش کاربرد زیادی دارد یکی از این کابردهای خاص بر روی لوله های فولادی دیگهای بخار یا بر روی قطعات آلومینیمی کلد COLD BOX در واحد تفکیک نیتروژن از اتمسفر و تولید نیتروژن است . بهر حال جوشکاری آرگون در صنعت و خصوصا صنایع پتروشیمی کاربردهای فراوانی دارد در زیر معرفی کوتاهی از این جوش صورت گرفته است :

 

 

 

 

 

جوشکاری با قوس تنگستن این روش جوشکاری را به اختصار تیگ هم می گویند که مختصر شده :

  جوشکاری تنگستن با استفاده از گاز خنثی tungsten inert gas (TIG) welding

است . در این روش از یک الکترود تنگستن که غیر موردمصرف قرار نمی گیرد استفاده می شود .

چون در این روش جوشکاری از گاز خنثی آرگون برای ایجاد پوشش در اطراف جوش استفاده می شود تا امکان بروز حفره در داخل جوش = PROSITY  می شود .

 

در این روش جوشکاری همانگونه که گفته شد ناحیه جوشکاری با استفاده از پوششی از گاز ( که معمولا یکی از گاز خنثی مثل  آرگون است ) ازمواد آلاینده موجود در اتمسفر حفظ می شود در این روش از تغذیه با میله ای جوشکاری توسط دستگاه استفاده می شود .

منبع تغذیه جوشکاری با جریان ثابت از طریق یک ستون به دو سر قوس اعمال می شود . و گازهای بشدن یونیزه شده و بخارات فلز به حالت پلاسما در می آیند .

 

GTAW اغلب برای استفاده در جوشکاری قطعات فولادی و فلزات سبک مانند آلومینیم منیزیم و آلیاژهای مس مورد استفاده قرار می گیرد

در این فرآیند به اپراتور جوشکاری این امکان داده می شود که  در مقایسه با سایر روشهای جوشکاری مانند جوشکاری قوس الکتریکی کنترل بهتری روی جوش وجود داشته باشد .  و این امکان فراهم می شود که جوش قوی تری و با کیفیت بالاتری را بوجود آورد .

اما GTAW جوش تنگستن = یا جوش آرگون در مقایسه با دیگر روشهای جوشکاری ؛ دارای پیچیدگی و سختی بیشتری است ضمن اینکه انجام این جوش کند تر و با آهستگی همراه است و مشعل جوشکاری آن نیز با جوش های معمولی تفاوت دارد و تمرکز جوش آن بیشتر است و تغذیه الکترود جوشکاری بطور خودکار صورت می گیرد .

 

 

 

.........................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 2 تیرماه 1387 ماهشهر BIPC

منابع :

http://www.creativeinst.com/english/tig.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_tungsten_arc_welding

 

 

/ 1 نظر / 181 بازدید
یوسف اکبری

نام كتاب : كيفيت و كميت در بازرسي فني جوش و متريال ASME IX + AWS WHB-5CH*3 ترجمه و تاليف : يوسف اكبري قيمت : 45000 ريال مراكز پخش و فروش : - نمایشگاه بزرگ کتاب – اردیبهشت 88 تهران -اهواز –خيابان نادري –كتاب فروشي رشد 06112217000و 06112216345 -شيراز –خيابا ن ملاصدرا –شهر كتاب 2318049 0711و 07112319234 -ماهشهر – ناحيه صنعتي كتاب فروشي رشد . 06522342314 -شيراز –روبري انوري –پخش كتاب ايران 07112306907 -عسلویه – کتاب فروشی عرفان