فناوری توربین ها

فناوری توربین ها

Turbines Technoly

steam turbines

turbine steam »

steam turbine

مقدمه :

توربین های گاز امروزه کاربردهای گسترده ای دارند از نیروگاههای اتمی گرفته پتروشیمی و پالایشگاهها و نیز نیروگاههای فسیلی از این توربین های به وفور استفاده می شود مزیت عمده آنها سادگی کار و نیز بادوام بودن و از همه مهمتر ارزان بودن تولید انرژی با استفاده از توربین بخار است ما حتی برای چرخاندن کمپرسور و پمپهای بزرگ و از توربین بخار استفاده می کنیم هر چند این توربین ها پر حجم هستند ولی هنوز راه حل خوبی برای تامین انرژی چرخشی هستند . در این میان همه کشورها از ایتالیا گرفته تا انگلیس و اسلواکی و آلمان و آمریکا در توسعه و تکامل این توربین ها نقش داشته اند

توربین بخار

steam turbine

steam turbine

اولین وسیله ای که بعنوان توربین بخار عکس العملی در قرن اول ساخته شد به اندازه اسباب بازی بود که توسط ریاضی دان یونانی Greek mathematician Hero of Alexandria in Roman Egypt ساخته شد بیش از هزار سال بعد تا در سال 1543 افسر دریانور اسپانیایی بلاسکو دو گراوی Blasco de Garay اولین ماشین بخار برای حرکت دادن کشتی در بندر بارسلونا را مورد استفاده قرار داد .

در سال 1551 تقی الدین در مصر زمان عثمانی توربین بخار با کاربرد چرخشی را ابداع کرد ./ توربین های بخار در ایتالیا توسط جیووانی برانکا در 1629  و در انگلیس توسط جان ویلکینز 1648 شرح داده شد آنچه توسط الدین و ویلکینز تشریح شده بود امروزه بنام جک های بخار شناخته می شوند .

 

نمایی از قسمت های داخلی توربین بخار نیروگاه برق

steam turbine

توربین بخار

نوعی از توربین بخار توسط فردیناند اهل فلاندر برای رانش خودروی بخار در سال 1672 مورد استفاده قرار گرفت که به امپراطور چین هدیه داده شد .توربین های بخار مدرن در سال 1884 توسط سر چارلز پارسون انگلیسی اختراع شدند که اولین مدل آن به یک دینامو وصل شد تا بدین وسیله 7.5 kW (10 hp) برق = 10 اسب بخار تولید کند اختراع توربین بخار پارسونز سبب شد که بتوانیم الکتریسیته ارزان و فراوان تولید کنیم و انقلابی در حمل و نقل دریایی ناوهای جنگی پدیدار شد .

حق امتیاز و رده بندی توربین ها اندکی بعد توسط یک آمریکایی بنام جورج وستینگهاووس به ثبت رسید . توربین های پارسونز به سادگی قابل دسته بندی بودند scale up .

پاسونز از اینکه اختراعش بعنوان منبع تولید انرژی در همه نیروگاههای برق بکار گرفته شده بود خشنود بود و اندازه ژنراتورش را از 7.5 Kw به 50,000 kW افزایش داد . در طی دوره زندگی پارسونز ظرفیت تولید انرژی تا 10 هزار برابر نیز افزایش یافت و خروجی کل توربو ژنراتورهای ساخته شده توسط شرکتش بنام C. A برای مقاصد تولید برق به 30 میلیون اسب بخار هم رسید .

انواع دیگری از توربین به منظور استفاده موثر از بخار ساخته شد توربین های دولاوال de Laval turbine که توسط گوستاو دولاوال ابداع شدند سبب شد تا استفاده از توربین های بخار شتاب روزافزونی بگیرد تا توربین های ایمپالس که سا ده تر و ارزان تر بودند و نیازی هم به محافظت در برابر فشار نداشتند به بازار آمدند آنها با  بخار با هر فشاری  کار می کردند اما بطور چشمگیری ناکارآمد بودند .

یکی از بنیانگذاران نظریه  توریین های بخار و گاز مدرنsteam and gas turbines آئورل استوددولا بود که یک فیزیکدان  و مهندس اهل اسلواکی بود و استاد انستیتو پلی تکنیک سوئیس که در حال حاضر ETH خوانده می شود و در زوریخ قراردارد بود .

کارهای او با عنوان Die Dampfturbinen und ihre Aussichten als Wärmekraftmaschinen که به معنی توربین های بخار و جنبه های مختلف آن بعنوان ماشین انرژی گرمایی است در برلین و در سال 1903 منتشر شد .

در سال 1922 در برلین کتاب مهم دیگری منتشر شد بنام Dampf und Gas-Turbinen به معنی توربین های گاز و بخار Steam and Gas Turbines).

توربین های براوون کورتیس در آمریکا  توسط شرکت بین المللی توربین های دریایی کورتیس و با مشارکت شرکت جان براوون در دهه 1900 ساخته و ثبت شد ودر کشتی های جنگی و تجاری و نیز نیروی دریایی سلطنتی بکار گرفته شد .

 

Article Source: steam turbine

http://turbine-turbines.com/wp-content/uploads/2011/06/steam-turbine.jpg

 

....................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 19 مهرماه 1390 – BIPC خوارزمی

منبع :

http://turbine-turbines.com/2011/06/29/steam-turbine/

 

/ 0 نظر / 8 بازدید