كارگاه ماشينهاي حساس

 

ژنراتور توربین گاز = G.T.G

Tuesday, October 06, 2015

ژنراتور توربین گاز = G.T.G

Gas Turbine Generator

مقدمه

توربین گاز پیشرفته ترین دستگاهی است که توسط بشر ساخته شده است . ابداع این دستگاه باعث شد علاوه بر اینکه دگرگونی بزرگی در روش تولید برق پدید آمد صنعت حمل و نقل هوایی را هم به کلی دگرگون کرده و عصر موتورهای جت را آغاز کرد که همچنان در زمینه حمل و نقل هوایی یکه تاز است .

در حال حاضر استفاده از توربینهای گاز بعنوان وسیله ای برای  تولید برق در کمترین زمان ممکن مورد استفاده است ضمن اینکه نصب این دستگاهها هم ساده و سریع است و فضا و مکان زیادی هم نیاز ندارند .

برای کشوری چون ایران با این همه منابع گاز ؛ استفاده از توربین های گاز یک گزینه و انتخاب Choice برتر است . و بی جهت نیست که از این نیروگاهها برای تامین برق حداکثر Peak load  استفاده می شود

در ساعت اوج مصرف برق می توان این نیروگاهها را وارد مدار کرد و کمبود برق شبکه را تامین نمود .

در واحد UT اگرچه ژاپنی ها از نیروگاه گازی G.T.G برای برق پایه BASE LOAD  استفاده کرده اند ( شاید بخاطر صرفه جویی در زمان و جا و هزینه ها ) ولی این نیروگاهها برای تامین برق پایه چندان مناسب نیستتند چون سرعت و حرارت بالایی دارند و هر لحظه در معرض از سرویس خارج شدن های ناگهانی هستند . ضمن اینکه هزینه اولیه این نیروگاهها هم بالاست .

ژنراتور توربین گازی که به اختصار آن را جی تی جی G.T.G  می نامند یکی از روشهای تولید برق سریع و است که با استفاده از انرژی گاز ( و درمواقع اضطراری سوخت ها مایع ) می تواند توربینی را بچرخاند که آن توربین هم ژنراتور را می چرخاند و بدین وسیله برق تولید می شود .

 

G.T.G یکی از روشهای جایگزین برای تولید برق است که بجای روش سنتی دیزل ژنراتور هایی که در نیروگاههای هسته ای مورد استفاده است و بعنوان منبع تغذیه کمکی محسوب می شده است. میزان برق خروجی از این منبع کمکی 4.5 مگاوات است و چندین مزیت نسبت به دیزل ژنراتورها دارد .

The MNES Gas Turbine Generator (GTG) offers an alternative to traditional diesel generators used in nuclear plants and acts as a backup power source. At a rated output of 4.5 MWe, the seismically qualified GTG boasts several advantages over diesel generators.

اولین آنها اینکه این گونه ژنراتورها نیاز به آب خنک کننده ندارند *  در عوض واحد با استفاده از هوا خنک می شود به این معنی که نیروگاه برق G.T.G می تواند در وضعیت های اضطراری بدون استفاده از آب خنک کننده هم کار کند .

در عین حال قطعات محرک کمتری دارد و احتراق اجباری آن قابلیت اطیمنان راه اندازی آن بهبود دیگری است که در این دستگاهها صورت گرفته است . استفاده از نیروگاههای برق G.T.G  باعث شده است که  پیشرفت زیادی در زمینه واحدهای برق اضطراری پدید آید .

 First, the GTG does not require cooling water. Instead, the unit is air cooled, meaning the GTG can operate in emergency situations without relying on cooling water.  With fewer moving parts and forced ignition, the starting reliability of the GTG is yet another improvement. The GTG provides significant improvement in plant emergency response.

 

https://www.mnes-us.com/assets/user/upload/images/USED%20Gas%20Turbine%20Generator%20Diagram.

.................... مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – KHBIPC

*البته نیروگاه G.T.G واحد یوتی در BIPC برای خنک کردن سیم پیچ های استاتور  ژنراتور از آب خنک کننده  استفاده می کند و برج خنک کننده Cooling tower  موجود در واحد UT هم بیشتر به همین منظور ساخته شده است

منبع :

https://www.mnes-us.com/nuclear-services/gas-turbine-generator

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳٩٤/٧/۱٥ - محمد توکلی