كارگاه ماشينهاي حساس

 

بهره برداران در اتاق های فرمان واحدهای پتروشیمی

 

 بهره برداران در اتاق های فرمان  واحدهای پتروشیمی

Process man in control room of petrochemical plants

 

اگر چه از بیش ازیک قرن از ورود صنعت نفت و بیش از  نیم قرن  از تولد صنایع پتروشیمی در ایران می گذرد و سالهاست که بهره برداران دراتاق های کنترل به گرداندن چرخهای صنعت نفت و گاز و پتروشیمی پرداخته اند با این حال ما یک مرکز آموزش تخصصی برای این آموزش کارآموزان و تازه واردان به این رشته نداریم و تمام کاری که انجام می شود همان آموزش های پراکنده و ناهماهنگی است که در مرکز آموزش های مستقر در واحدهای پتروشیمی به تازه استخدام شده ها می دهند که دیده ایم و همگان می دانند که چه  حاصلی داشته و تا چه اندازه  ناکارآمد بوده و از اهداف و برنامه هایی که باید دنبال کند پرت است !

نتیجه این شده است که عده ای کارآموز از رده های دیپلم و فوق دیپلم تا لیسانس و فوق لیسانس وارد صنعت پتروشیمی می شوند و هر کدام بنا به خواست خود و اغلب بصورت شانسی و تصادفی وارد بخشی از صنعت می شوند والبته رشته ای که سالها وقت خود را صرف کرده اند تا در آن تخصص پیدا کنند و علاقه اشان وتوانایی اشان هم اهمیت چندانی ندارد .

این است که گاهی شاهد بروز حوادث ناگوار هستیم و یا دست کم ضررهای هنگفت به دستگاهها و تجیهزات گران قیمت وارد می شود و در خوش بینانه ترین حالت  نتیجه اش این است که کار آنگونه که باید و شاید پیش نمی رود .

آیا کسی که قرار است با تجهیزات گران قیمت و پیچیده ای چون پمپ و کمپرسور و توربین  گرفته تا برجهای خنک کننده و راکتورها و دیگهای بخار کار کند باید فراتر از دانش های تئوری که یک کارشناس برق و  مکانیک و یا شیمی در دانشگاه خوانده است مطالب بداند . نظر مرا بخواهید نه تنها برای بهره برداران اتاق های کنترل بلکه برای حتی برای سرپرستان و مدیران آنها هم نیازی به آن دانش ها و تئوری های صرف نیست .

بلکه آنچه ضرورت  تام دارد دانش محدودی از دستگاههای مختلف وطرز کار آنهاست که آن را می توان در قالب دورهای آموزشی یکی دو ساله و در محل هایی شبیه به کالج هایی که در غرب رایج است انجام گیرد . این همه چیزی است که ما نیاز داریم و آن کارشناسان زبده را هم بهتر است به مراکز پژوهش و طراحی بفرستند تا مشخص شود که تا چه اندازه کارآیی دارندو آیا همان تئوری هایی را هم خوانده اند می توانند بکار بگیرند یا نه ؟!

مشاهدات من در طی این مدت طولانی کار در صنایع پتروشیمی نشان داده است که بدنه این گونه صنایع بر شانه همین افرادی که می توان نام تکنسین های فنی را به آنان داد می چرخد که آنها هم اغلب دانش خود را از راه تجربه بدست آورده اند تجربیاتی که گاه گران هم تمام شده است هم برای شخص و هم برای شرکت های دولتی .

در اینجا به عنوان گامی آغازین برای شروع یک راه بزرگ مطالب فشرده و مختصری را آورده ام که نشان می دهد  آنچه باید به این کارآموزان و تازه واردهایی که قرار است وارد صنایع پتروشیمی ( و سایر صنایع ) شوند بدانند چه مطالبی است و چه چیزهایی باید در برنامه کاری آنها قرار بگیرد . باید این عناوین مدون شده و درقالب رشته های دانشگاهی و در سطح بالای دبیرستان در اموزگاههای فنی و حرفه ای تدریس شود .

مثلا کاردان فنی بهره برداری از واحدهای پتروشیمی – کاردان فنی ابزار دقیق – کاردان فنی تعمیرات مکانیک – کاردان فنی تعمیر و نگهداری  تهویه – کاردان فنی ماشینری – کاردان فنی توربین و کمپرسور – کاردان فنی ماشینهای حساس – کاردان فنی خدمات – کاردان فنی

و به همین سیاق و البته درمقیاس خیلی کمتر تعدادی کارشناس دراین زمینه آنهم نه به شکل رایج بلکه با مواد درسی متفاوت و بیشتر با جنبه عملی و کاربردی تربیت نمود تا صنایع را بکار آید نه اینکه وقتی وارد صنعت شدند تازه بخواهند از صفر شروع کنند و با شیه سعی و خطا وبر اساس شانس و اقبال کارشان را شروع کنند که در مورد ما اینگونه بود و هنوز هم متاسفانه  کماکان اینگونه است . حتی بدتر هم شده است به کارآموز یک سری آموزش های پراکنده و بی ربط می دهند بعد هم به حال خود رها می شود تا در این دریای صنعت غوطه ور شود !  همین چند سال اخیر درهمین منطقه ویژه ماهشهر شاهد وقایع تاسف انگیزبسیاری بوده ایم که بعضا به قیمت از دست دادن جان اپراتورها تمام شده است . وقتی کار اداره و بهره برداری از واحد را بدست افراد بی تجربه و تازه کار می دهند نتیجه اش همین می شود .

آن مصاحبه ها و آزمون هم بیشتر جنبه فرمالیته دارند تا اینکه بخواهند اثری مثبت در گزینش نفرات لایق داشته باشند .

که البته این رشته سر دراز دارد و ما به همین اندک اکتفا می کنیم تا از حاشیه های بحث انگیز بیرون آئیم و ئآئیم  به اصل موضوع بپردازیم !

 

اتاق کنترل = اتاق فرمان = control room

 اتاقی است که تمامی تجهیزات کنترل کننده فرآیند  از قبیل دما و فشار و حجم و دبی ( گذر حجمی ) و مسیر هایی که فرآیند طی می کند دریافت می شود وبعداز پردازش فرمانهای لازم بصورت دستی یا خودکار صادر می شوند . اتاق کنترل های قدیمی ( مثل آنچه در ijpc قدیم بود تابلوهای پر حجم و بزرگی داشتند که فضای زیادی را اشغال کرده بود ولی در حال حاضر با آمدن کامپیوتر و سیستم های دیجیتال همه آن بردهای گسترده تبدیل به یک یا چند مانیتور کوچک شده است که با کلیک کردن می توان هر مرحله از فرآیند را مورد بررسی و کنترل و نظارت قرار داد . در اتاق کنترل مرکزی ccr=central  control room    که در دهه 90 در بازسازی نیروگاه برق UT  صورت گرفته است و نیز در واحدهایی که اخیرا احداث شده اند نظیر واحد پارازیلن PX– واحد ام تی بی ای MTBE و پی وی سی بندرامام و نیز PVC اروند و همچنین NGL-1200 و NGL-1300   گچساران و خلاصه همه واحدهایی که در یکی دو دهه اخیر ساخته شده اند  این نوع کنترل روم های مانیتور دار نصب شده اند .

CCR= central  control room    = اتاق کنترل مرکزی

برخی واحدها و از جمله نیروگاه برق گازی GAS TURBINE GENERATOR = G.T.G علاوه بر کنترل روم محلی که در کانتینرهایی در کنار محوطه توربین ها نصب شده اند . یک اتاق کنترل مرکزی CCR هم برای هر چهارتا واحد نیروگاهی وجود دارد . افرادی که در این اتاق های کنترل هستند بوردمن BOARD MAN  نامیده می شوند . در برا بر کسانی که درسایت کار می کنند و آنها را سایت من SITE MAN  می گویند .

ابزار دقیق = INSTRUMENTION  

بخش از نیروهای بهره برداری که کار تعمیر و نگهداری سیستم های ابزار دقیق نظیر ترانسمیتر ها – حسگرها و پردازشگر های سیگنال و شیرهای کنترل ابزار دقیقی را بر عهده دارند . در قدیم اغلب این سیستم ها نیوماتیکی بود و در حال حاضر با آمدن سیستم های دیجیتال نظیر پی ال سی PLC=PROGRAMABLE LOGIC CONTROL  روشهای ابزار دقیقی بطور کلی متحول شده اند .

تهویه و تبرید =AIR CONDITIONING SYSTEM  

نه تنها سیتستم های تهویه و تبرید اداری بلکه کارهای مربوط به تعمیرو نگهداری چیلرها و دستگاههای تبرید صنعتی

ماشینهای حساس CRITICAL MACHINE WORKSHOP

تمام دستگاههای دوار = ROTARY MACHINE  و نیز بخش هایی که معروف به ماشینری =MACHINARY  هستند تحت عنوان کلی ماشینهای حساس نامیده می شوند ولی در BIPC این دسته بندی فقط توربین ها کمپرسورها و دمنده ها  BLOWER  ها را شامل می شد ولی در پتروشیمی اراک APC  کارگاه ماشینهای حساس شامل پمپ و ولو و تجهیزات شبیه آن هم می شود .

توربین = وسیله ای برای تبدیل انرژی جنبشی به مکانیکی . که بسته به نوع سیال می تواند توربین بادی – گازی – بخار و یا آبی باشد ولی توربینهایی که در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر توربین بخار STEAM TURBINE هستند که برای تامین حرکت پمپ ها و کمپرسورها و بلوورها و نظائر آن مورد استفاده است . البته بصورت محدود و برای تولید برق امکان استفاده از توربین گازی هم وجود دارد که با استفاده از انرژی گازهای سوزان باعث چرخاندن ژنراتور برق می شود و برق تولید می کند آنچنانکه در نیروگاه GTG برق گازی  UT  بندرامام  این کار صورت می گیرد .

کمپرسورها COMPRESSOR S

کمپرسور دستگاهی است که برای فشرده کردن سیالات گازی ( هوا – گازهای طبیعی . گازهای تبرید = فرئون ها - نیتروژن – اکسیژن ... ) مورد استفاده قرار می گیرد به همان میزان که سیال کمپرس شونده می تواند متنوع باشد نوع کمپرسورها هم دارای تنوع است از کمپرسورهای گریز از مرکزگرفته تا رفت و برگشتی و از تک مرحله ای گرفته تا چند مرحله ای   به نام برخی از آنها اشاره می شود :

·         کمپرسورهای گریز از مرکز CENTRIFUGAL COMPRESSOR

·          کمپرسورهای رفت و برگشتی = RECIPROCATING COMPRESSOR

·         کمپرسورهای تک مرحله ای = SINGLE STAGE COMPRESSOR 

·         کمپرسورهای چند مرحله ای = MULTI STAGE COMPRESSOR

 پمپها pumps :

پمپ ها وسایلی هستند که برای انتقال از طریق تحت فشار قرار دادن سیالات مایع مورد استفاده قرار می گیرند . پمپها پر مصرف ترین وسایل مکانیکی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند .

پمپها هم دسته بندی های بسیار گوناگونی دارند که شباهت  زیادی به کمپرسورها دارند.

 

دمنده ها blowers

  دمنده ها دستگاههایی شبیه فن = پروانه = پنکه هستند  و شبیه به کمپرسور ها عمل می کنند با این تفاوت که اختلاف فشار جزئی ایجاد می کنند.

برج های تفکیک :

اغلب برج های بلندی که در واحدهای پتروشیمی و مثلا در واحد NF ( واحد تفکیک سازی گاز) وجود دارند از نوع همین برج های تفکیک هستند که جریان گاز در آنها رو به بالا حرکت می کند و در طبقات مختلف از یکدیگر تفکیک می شوند .

بلندترین سازه که همین برج تفکیک باشد در BIPC  و در واحد پارازایلن وجود دارد که حدود 101 متر است . بلندی این برجه بستگی به طراحی و فرآیند دارد .

تعمیر و نگهداری MAINTENANCE

بخش هایی در واحدهای پتروشیمی که وظیفه نگهداری و سرویس و در صورت لزوم کارهای تعمیراتی دستگاهها را بر عهده دارند .

.....................محمد توکلی 3 فروردین ماه 1388 – اروند

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸۸/٢/٢ - محمد توکلی