كارگاه ماشينهاي حساس

 

فرآیند ترمووود کردن چوب

 

فرآیند ترمووود کردن چوب

مقدمه :

ترمووود

چوب ترمو یا چوب حرارتی به نوعی از چوب گفته می شود که بر روی آن عملیات حرارتی و پخت صورت گرفته است تا استحکام و مقاومت آن افزایش یابد بدین ترتیب که  با استفاده از بخار آب در دمای بالا یعنی 180 الی 220درجه سانتی گراد این چوب تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و رطوبتش به 3 تا 4 % کاهش پیدا کرده و در برابر تغییرات آب و هوایی و عواملی که باعث هوا زدگی و پوسیدگی چوب می شوند مقاوم است

فنلاند کشوری است که در این زمینه پیشرو است وسالهاست که روی فرآوری چوبها  تحقیق و آزمایش انجام می دهد.

 

این روزها نماهای ساختمانها تغییرات بسیاری کردی و بتدریج نماهای سنتی چون آجر و سنگ کنار می روند و جای آنها را نماهایی چون آلومینیم و چوب هایی فرآوری شده ای بنام ‹‹  ترمووود = thermo wood می گیرد . عبارت ترمو وود یک مارک تجارتی است که به چوبهای  صد در صد طبیعی  گفته می شود که عمدتاً از تنه درختان نوردیک در شمال اروپا یا درختان پهن‌برگ در آمریکای شمالی تهیه می‌شوند و بعد از پخت و فرآوری و مقاوم شدن بعنوان نمای ساختمان و نیز بعنوان پوشش هایی برای سقف و کف  و دیوارهای ساختمان  و سونای خشک مورد استفاده است

قیمت ترموو وود

در حال حاضر قیمت هر متر مربع ترمو وود با نصب آن 500 هزار تومان است قیمت جهانی آن متر مربعی  حدود 50 دلار است که چیزی کمتر از متر مربعی 200 هزار تومان می شود

ترمو چوب

 استفاده از حرارت برای فرآوری چوب و بهبود کیفیت آن چیز تازه ای نیست چون از زمانهای خیلی قدیم اجداد ما می دانستند که حرارت دادن و حتی  سوزاندن و نیم‌سوز کردن چوب  می تواند مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل مخرب محیطی افزایش دهد ... بیشترین پژوهش ها در این زمینه در کشور فنلاند صورت گرفته است .

کاربرد ترمووود

از چوبهای فرْآوری شده با نام تجارتی ترمو وود برای تزئین نمای بیرونی ساختمان و همچنین پوشاندن  نمای داخلی و بعنوان کف پوش  و همچنین برای  مفروش کردن  محوطه های باز کنار استخر و  آلاچیق ونیز ساخت کلبه و ویلاهای چوبی و از همه مهم تر برای درست کردن اتاقک سونای خشک استفاده می شود .

برای انجام عملیات حرارتی ترمو وود از چوبهای درختان متنوع و بویژه  چوب درختان  جنگل های حفاظت شده مناطق روسیه و فنلاند استفاده می شود

مزایای استفاده از  چوبهای ترمووود

چوبهای فرآوری شده با روش ترمو وود وزن کمتری دارند وچون تمایل به جذب رطوبت در آنها  صفر است  گزینه هایی خوبی برای پوشش درون سوناست و نیز برای مناطقی که پاشش آب داریم مثل محوطه کنار استخر و نمای بیرونی ساختمان ها و نیز به دلیل اینکه صمغ = رزینی  در آنها  وجود ندارد موریانه و حشرات هم تمایل نفوذ به آنها و احیاناً تخم گذاری در آن  ندارند

از اینها گذشته چون در این چوبها آوندها مسدود شده اند باعث شده که چوب در برابر تمام شرایط  آب و هوایی  مقاوم باشد .

معایب :

یکی از نکات منفی که در مورد استفاده از این نوع چوب وجود دارد تغییر رنگ چوب از قهوه ای به خاکستری در اثر تابش اشعه فرابنفش خورشید است .

................پژوهش و ترجمه از محمد توکلی – 28 مهرماه 1394 – ممکو

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳٩٤/٧/٢٩ - محمد توکلی

تجهیزات تصفیه آب دیگهای بخار

تجهیزات تصفیه آب دیگهای بخار

Boiler Water Treatment Equipment

شیرین کردن آب

Water Softening

 

مقدمه :

برای تغذیه دیگهای بخار لازم است که حتما از آب بدون املاح که اصطلاحا به آن  آب دی ام می گویند استفاده شود ً Deminiralizesd  water = DM  این تامین این آب بدون املاح به عهده ترین های پنجگانه UT-600  در واحد آب است ولی تهیه آب در این واحد با روش قدیمی و سنتی رزین های تبادل یونی ION exchange resin  صورت می گیرد عیب این روش و روشهای مشابه در این است که نمی توانند مقدار TDS آب را کاهش دهند.

ازاین رو توصیه می شود که برای بالا بردن راندمان دیگهای بخار از آب بدون املاحی که از طریق اسمز معکوس R.O = reverse osmosis  تهیه شده استفاده شود . از طرفی فرمولهایی برای محاسبه اسب بخار دیگ بخار با توجه به مقدار بخار تولیدی یا برعکس ارائه شده است

هر کدام از دیگ های بخار پنجگانه واحد ut-500  دارای ظرفیت تولید 300 تن بخار در ساعت هستند با این حساب توان هر یک از این دیگهای بخار :

300000 ÷15=20000 hp

300تن تقسیم بر 15 می شود 20 هزار اسب بخار .

در زیر مطلبی در همین زمینه را ترجمه کرده ام :

 

بدلیل میزان بالای کلسیم و منیزیم موجود در آب ، بسیاری از نجهیزاتی که از آب استفاده می کنند ممکن است دچار خرابی شوند که منجر به افزایش مصرف انرژی  و صرف هزینه شده و یا باعث از سرویس خارج شدن کامل تجهیز شود . بسیاری از واحدها از آب بدون املاح برای تغذیه بویلرها = دیگهای بخار ؛ برج های خنک کننده = کولینگ تاور ؛ آبرسانی و تهیه انواع آب های  فرآیند استفاده می کنند .

Due to high levels of calcium and magnesium, many types of equipment fail to work properly, which can lead to an increase in energy costs and/or complete failure of the equipment. Many plants use water softeners for boiler feed, cooling towers, entire water supply and various types of process water.

وقتی که از  شیرین کننده های صنعتی آب جهت تغذیه به دیگ های بخار استفاده می کنیم . چندین عامل مشترک وجود دارد که باید به هنگام طراحی در نظر گرفته شود

When using industrial water softeners for boiler feed, there are several commons factors that go into design:

1-      دیگهای بخار پر فشار :

قدرت دیگهای بخار کوچک را با استفاده از اسب بخار اندازه گیری می کنند . یک اسب بخار توانایی تبخیر 5/34 پوند ( حدود 15 کیلو ) آب و تبدیل آن به بخار آب 100 درجه ( 212 فارنهایت ) و دمای بالاتر را دارد

مثال اول  : 100 اسب بخار ضربدر 5/34 پوند = 3450 پوند بخار در ساعت ( 1564 کیلو آب را به بخار تبدیل می کند .

مثال دوم : 8625 پوند بخار تقسیم بر 5/34 پوند مساوی با 250 اسب بخار می شود

 

با این فرمول های ساده می توان با استفاده از حجم آب و بخار تولیدی میزان اسب بخار بویلر را محاسبه کرد و به عکس با داشتن اسب بخار می توان مقدار آبی را که به بخار تبدیل می شود حساب کرد .

 

 1. Boiler HP
  • The rating of small boilers is by horsepower.  One horsepower is the ability to evaporate 34.5 lbs. of water into steam at 212 degrees F and above.
  • Example 1:  100 hp x 34.5 = 3450 lbs. of steam per hour
  • Example 2:  8625 lbs. of steam / 34.5 = 250 hp boiler
 2. Condensate return  بخارهای چگالیده برگشتی
 • وقتی بخار حرارتش را به منتقل می کند تبدیل به فاز مایع شده و به ان بخار چگالیده یا تبدیل به مایع شده = کاندنس می گویند برای صرفه جویی در مصرف انرژی واحد و بالا بردن راندمان باید این بخارهای چگالیده برگشت داده شوند و مورد استفاده قرار گیرند
 • میزان راندمان رایج برای این بخار های چگالیده برگشتی 90 است .
 • سختی آب شامل مقدار  کلسیم Ca و منیزیم Mg آن است
 • مشکلی عمده ای که در ارتباط با سختی آب رخ می دهد رسوبی است که باعث کاهش راندمان دیگهای بخار می شود .  
  • Steam transfers its heat and then reverts to a liquid phase called condensate.  To improve the plants energy efficiency is to increase the condensate return to the boiler.
  • A common efficiency benchmark for condensate return is 90%. 
 1. Operating pressure = فشار کاری
 2. Water hardness  = سختی آب
  • Water hardness is composed of calcium (Ca) and magnesium (Mg).
  • The problems that can occur are mainly scaling which reduces efficiency on boilers.

آب تغذیه دیگهای بخار باید آب بدون املاح باشد که بطور پیوسته به بویلر تزریق می شود بعلت اینکه راندمان بویلرها ؛ ظرفیت و نه میزان عبور سیال از مهم ترین مسائل در طراحی سیستم های تصفیه آب هستند . هر چقدر فشار کاری دیگ بخار بیشتر باشد . سختی گیری بیشتری در مورد کیفیت آب آن باید صورت گیرد .

Boiler feed typically consists of alternating water softeners to allow a continuous feed of soft water. Because of the efficiency of boilers, capacity and not flow rate is the main issue in designing the water softener system. The higher the operating pressure of the boiler, the more stringent the water quality requirements will be.

Reverse Osmosis Systems سیستم های اسمز معکوس

سیستم های اسمز معکوس مورد استفاده در تغذیه بویلرها با فشار کاری 200 تا 400 پی اس آی می باشد . علت اینکه چرا باید از سیستم اسمز معکوس برای تغذیه آب دیگ های بخار استفاده کرد این است که گاهی روش های دیگر تصفیه آب کیفیت لازم را ندارند .

Traditional reverse osmosis systems used for boiler feed operate with a feed pressure of 200 psi to 400 psi.  The reason boiler feed may require reverse osmosis is that for some applications, water softeners do not produce adequate water quality.

حتی اگر سیستم های تصفیه آب کلسیم و منیزیم را حذف کنند قادر نیستند که میزان تی دی اس TDS ( ذرات محلول کل ) را کاهش دهند. برای کاهش میزان TDS در دیگ های بخار نیاز به سیستم های اسمز معکوس است . دیگهای بخاری که با فشار بالا کار می کنند

 

  Even though water softeners remove calcium and magnesium, they do not reduce TDS.  To reduce TDS for boiler feed a reverse osmosis system is required.  High pressure boilers are the most common application that requires a reverse osmosis system.  One of the best resources for boiler feed water quality parameters is the manufacturer.  They have specific criteria that they can provide to you which will give you a great foundation to designing a boiler feed reverse osmosis system.

http://www.hillwater.com/boiler-water-treatment-equipment.aspx

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳٩٤/٧/٢٢ - محمد توکلی

ژنراتور توربین گاز = G.T.G

Tuesday, October 06, 2015

ژنراتور توربین گاز = G.T.G

Gas Turbine Generator

مقدمه

توربین گاز پیشرفته ترین دستگاهی است که توسط بشر ساخته شده است . ابداع این دستگاه باعث شد علاوه بر اینکه دگرگونی بزرگی در روش تولید برق پدید آمد صنعت حمل و نقل هوایی را هم به کلی دگرگون کرده و عصر موتورهای جت را آغاز کرد که همچنان در زمینه حمل و نقل هوایی یکه تاز است .

در حال حاضر استفاده از توربینهای گاز بعنوان وسیله ای برای  تولید برق در کمترین زمان ممکن مورد استفاده است ضمن اینکه نصب این دستگاهها هم ساده و سریع است و فضا و مکان زیادی هم نیاز ندارند .

برای کشوری چون ایران با این همه منابع گاز ؛ استفاده از توربین های گاز یک گزینه و انتخاب Choice برتر است . و بی جهت نیست که از این نیروگاهها برای تامین برق حداکثر Peak load  استفاده می شود

در ساعت اوج مصرف برق می توان این نیروگاهها را وارد مدار کرد و کمبود برق شبکه را تامین نمود .

در واحد UT اگرچه ژاپنی ها از نیروگاه گازی G.T.G برای برق پایه BASE LOAD  استفاده کرده اند ( شاید بخاطر صرفه جویی در زمان و جا و هزینه ها ) ولی این نیروگاهها برای تامین برق پایه چندان مناسب نیستتند چون سرعت و حرارت بالایی دارند و هر لحظه در معرض از سرویس خارج شدن های ناگهانی هستند . ضمن اینکه هزینه اولیه این نیروگاهها هم بالاست .

ژنراتور توربین گازی که به اختصار آن را جی تی جی G.T.G  می نامند یکی از روشهای تولید برق سریع و است که با استفاده از انرژی گاز ( و درمواقع اضطراری سوخت ها مایع ) می تواند توربینی را بچرخاند که آن توربین هم ژنراتور را می چرخاند و بدین وسیله برق تولید می شود .

 

G.T.G یکی از روشهای جایگزین برای تولید برق است که بجای روش سنتی دیزل ژنراتور هایی که در نیروگاههای هسته ای مورد استفاده است و بعنوان منبع تغذیه کمکی محسوب می شده است. میزان برق خروجی از این منبع کمکی 4.5 مگاوات است و چندین مزیت نسبت به دیزل ژنراتورها دارد .

The MNES Gas Turbine Generator (GTG) offers an alternative to traditional diesel generators used in nuclear plants and acts as a backup power source. At a rated output of 4.5 MWe, the seismically qualified GTG boasts several advantages over diesel generators.

اولین آنها اینکه این گونه ژنراتورها نیاز به آب خنک کننده ندارند *  در عوض واحد با استفاده از هوا خنک می شود به این معنی که نیروگاه برق G.T.G می تواند در وضعیت های اضطراری بدون استفاده از آب خنک کننده هم کار کند .

در عین حال قطعات محرک کمتری دارد و احتراق اجباری آن قابلیت اطیمنان راه اندازی آن بهبود دیگری است که در این دستگاهها صورت گرفته است . استفاده از نیروگاههای برق G.T.G  باعث شده است که  پیشرفت زیادی در زمینه واحدهای برق اضطراری پدید آید .

 First, the GTG does not require cooling water. Instead, the unit is air cooled, meaning the GTG can operate in emergency situations without relying on cooling water.  With fewer moving parts and forced ignition, the starting reliability of the GTG is yet another improvement. The GTG provides significant improvement in plant emergency response.

 

https://www.mnes-us.com/assets/user/upload/images/USED%20Gas%20Turbine%20Generator%20Diagram.

.................... مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – KHBIPC

*البته نیروگاه G.T.G واحد یوتی در BIPC برای خنک کردن سیم پیچ های استاتور  ژنراتور از آب خنک کننده  استفاده می کند و برج خنک کننده Cooling tower  موجود در واحد UT هم بیشتر به همین منظور ساخته شده است

منبع :

https://www.mnes-us.com/nuclear-services/gas-turbine-generator

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳٩٤/٧/۱٥ - محمد توکلی